czwartek, 3 listopada 2022

Międzynarodowe Targi Książki. Czy warto?

 

Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba...(Juliusz Słowacki), 

czyli o 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Nie ma nic piękniejszego niż chwila, gdy w swój wir bielutkich stron wciągają nas książki jeszcze pachnące atramentem i drukarnią, z której je dostarczono, a zawierające opowieści tak niesamowite, że dusza i emocje autorów mimowolnie stają się cząstką naszego jestestwa.

Jeśli ktoś czytanie wyssał z przysłowiowym mlekiem matki, to uczestnictwo w Targach Książki w hali Expo Kraków stało się dla niego prawdziwą ucztą dla ducha.

Spotkania autorskie z najbardziej poczytnymi pisarzami (blisko 1000 autorów!), spotkania z wydawcami (aż 470 wydawców, m.in. Wydawnictwo Naukowe PWN, Biblioteka Narodowa, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum II Wojny Światowej, Romanse, erotyki i kryminały – wydawcy niezależni, Sklep-komiksowy.pl, Świat Książki, Wydawnictwo „Starego lwa” z Ukrainy, Vydavatelstvo IB Iwan Bohuś ze Słowacji, mapcards.net z Czech czy Kids Euroswan z Hiszpanii), ponadto premiery książek, nowości po promocyjnej cenie, prelekcje, panele dyskusyjne i debaty streamowane na żywo, prezentacje i pokazy (np. prezentacja starych maszyn i technik drukarskich, pokazy tłoczenia form drukarskich, tj. matryc i linorytów), a nawet możliwość uczestniczenia w wydarzeniu w formie online - to nie lada gratka dla każdego miłośnika książek. Tegoroczna edycja Targów była bowiem wydarzeniem, które połączyło tradycyjną formułę targów w hali z działaniami online na Wirtualnej Platformie. Pojawiły się również dwa zupełnie nowe festiwale: „Sobota z NON-FICTION”, czyli spotkania z autorami najgłośniejszych książek należących do tzw. „literatury faktu”, oraz „Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową”, czyli rozmowy i wywiady z pisarzami podejmującymi tę tematykę.

Tak, to była wyjątkowa odsłona Międzynarodowych Targów Książki i nie bez powodu inspirowana polskim Romantyzmem, którego ideały, takie jak wolność, kult nieograniczonej wyobraźni, indywidualizm, bunt – dla nas młodych ludzi – są wciąż aktualne i którym zawsze pozostaniemy wierni.

Pani Grażyna Grabowska, prezes Targów, powiedziała w swym wystąpieniu do wydawców: Jestem przekonana, że na tych stoiskach, oglądając książki, spotykając się z zaproszonymi przez was gośćmi, zwiedzający dostaną naprawdę nowych skrzydeł”. Bez cienia wątpliwości do tego „uskrzydlonego” grona mogę zaliczyć również siebie, bo żywię przekonanie, że kto nie czyta, przeżyje tylko swoje życie, czytający przeżyje więcej

  L. J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz