wtorek, 29 września 2020

,,The Social Dilemma'', czyli wirtualna bańka

 

W ostatnich dniach w rankingu najlepszych filmów, najczęściej oglądanych i docenionych przez krytyków na Netflixie pojawił się film ,,The Social Dilemma''( pol. ,,Dylemat społeczny''), którego dystrybutorem jest Netflix. Jest to film dokumentalny. Premiera odbyła się 26 stycznia 2020 roku w USA. Ukazuje on szkodliwy wpływ mediów społecznościowych na populację. Producent Larissa Rhodes, reżyser Jeff Orlowski, scenarzyści Vickie Curtis oraz Davis Coombe przedstawili problem uzależniania się od środków masowego przekazu. Główne role zagrali Skyler Gisondo, Kara Hayward, Sophia Hammons oraz Vincent Kartheiser. Muzykę skomponował Mark A.Crawford.

      Film rozpoczyna się od ukazania byłych pracowników firm takich jak: Google, Facebook, Instagram czy Twitter. Kadra pracownicza opowiada o tym, jak wyglądała ich praca, jakie algorytmy udało się im stworzyć, o powodach, dla których zrezygnowali z pracy oraz o tym, iż sami stali się ofiarami stworzonych systemów. Relacjonują, na czym zarabiają korporacje wielkich film i jak działają. W filmie zostaje podkreślony problem czerpania zysków z danych osobowych, manipulacji i wykorzystywania słabości ludzkiej psychiki. Film przedstawia, jak ludzie reagują na opinie innych. Społeczny dylemat doskonale obrazuje , jak serduszka, lajki, komentarze wpływają na poczucie własnej wartości. Przedstawione użytkownikom nieistniejące ideały piękna, perfekcyjnego życia celebrytów czy wszechobecny w Internecie hejt, prowadzą do wielu negatywnych skutków, które zostałe omówione z perspektywy psychologów. Treści ukazane na ekranach komputerów, smartfonów kontrolują użytkowników bardziej, niż oni kontrolują siebie. Unaoczniono, iż ludzkie ciało walczy z armią programistów, a także jak ludzkie słabości są łatwo pokonywane przez technologię. Interesująco opisano, dlaczego wraz z polubianiem postów o danej tematyce , pojawia się ich coraz więcej wraz z każdym przeglądaniem portalu. Zostają nam przedstawione treści, które są oparte są na zindywidualizowanych obliczeniach komputera. Ukazany jest problem polaryzacji społeczeństwa, akceptacji wersji świata ,jaką się kreuje. Warto zwrócić uwagę, jak zaprogramowane serwisy zagrażają demokracji i przyszłości. Skutki mogą być nieodwracalne. Interesujące, jak łatwo można uzależnić się od złudnie darmowych stron, gdy w rzeczywistości to użytkownicy są produktami, na których się zarabia. Media społecznościowe nie mogą być traktowane jako dobre lub złe. Trzeba nauczyć sie odróżniać życie wirtualne, od życia realnego. Nowy rodzaj władzy na ludźmi może wywołać katastrofalne skutki.

         Film ten doskonale opisał problem uzależnienia się od massmediów, kruchości i podatności ludzkiej psychiki na manipulację, a także zaprezentował, co może wydarzyć się w przeciągu następnych lat, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków w walce z fake newsami, czy nałogiem. Uważam, iż przedstawienie osób pracujących z algorytmami, a także wykształconymi w kierunku medioznawstwa przybliżyło powagę dylematu. Jest to film wciągający , ale również bardzo emocjonujący, ponieważ świetnie ukazuje widzowi omawiany problem. Nie podobało mi się jednak wprowadzenie scen z aktorami, którzy przeżywali problemy związane z uzależnieniem się od Internetu. Uważam, iż odciągało to uwagę od najważniejszego aspektu, którym były wypowiedzi psychologów. Myślę, iż film ten jest wart obejrzenia i dogłębnej analizy problemu. 

 

                                                                                                                                    P. B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz