„Gregor i niedokończona przepowiednia” to pierwsza część niesamowitej sagi „Kronik Podziemia”, autorstwa znanej Suzanne Collins, która z pewnością na długo zostanie w pamięci miłośników fantastyki i nie tylko.
„Gregor i niedokończona przepowiednia” to pierwsza część niesamowitej sagi „Kronik Podziemia”, autorstwa znanej Suzanne Collins, która z pewnością na długo zostanie w pamięci miłośników fantastyki i nie tylko.
Mieliście kiedyś tak, że po wielu kłamstwach, gdy w końcu wyjawiliście prawdę, nikt wam już w nią nie wierzył? Jeżeli tak, to przynajmniej w pewnym stopniu moglibyście utożsamić się z problemami głównej bohaterki spektaklu MayDay odNowa wystawianego na deskach krakowskiego Teatru Bagatela. Wyreżyserowany przez Artura Barcisia, stanowi on odświeżoną wersję komedii Run for your wife Raya Cooneya, która po premierze w 1983 roku zdobyła międzynarodowe uznanie. Między tymi dwiema sztukami istnieje jednak zasadnicza różnica – w brytyjskiej taksówkarzem jest John Smith, w wersji unowocześnionej zawód ten wykonuje natomiast kobieta, niezwykle zorganizowana Jackie Smith.
„Beetlejuice Beetlejuice” to sequel kultowego filmu „Sok z żuka”, który pomimo tego, że powstał aż 3 dekady temu, to wciąż ma wielu fanów na całym świecie. Film miał premierę 28 sierpnia 2024 roku, a reżyserem ponownie jest Tim Burton, który znany jest z tworzenia surrealistycznego i często wręcz absurdalnego świata przedstawionego. Fabuła koncentruje się na rodzinie Deetz, która po nieoczekiwanej tragedii powraca do starego domu w Winter River.
Kiedy na sklepowych półkach leżą dziesiątki różnych thrillerów, trudno jest wybrać ten jeden. Ten, który „ma to coś”. Zadania nie ułatwiają ich podgatunki. Historyczny czy medyczny? A może religijny? Nawet decydując się na którąś z opcji, wybór i tak pozostaje ogromny. Jednak jeżeli twoja odpowiedź brzmi „prawniczy”, mogę pomóc w podjęciu decyzji. Bo książka Johna Grishama zatytułowana Czas zabijania z całą pewnością zasługuje na uwagę czytelników.
Ach, długo jeszcze poleżę
w szklanej wodzie,
w sieci wodorostów,
zanim nareszcie
uwierzę,
że mnie nie kochano po prostu.
(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Ofelia)
„Ostatniej nocy w klubie Telegraph" to powieść amerykańskiej autorki - Malindy Lo, wydana w styczniu 2021 r. Zdobyła ona nagrodę National Book Award, jak i wiele innych wyróżnień. Książka łączy gatunki romansu, fikcji historycznej oraz literatury młodzieżowej.
"The raven boys” Maggie Stiefvater to pierwszy tom bestsellerowego cyklu “Król
Kruków”. Jest to młodzieżowa fantastyka z elementami romansu, wydana 18 września 2012
roku. Opowiada ona historię piątki przyjaciół poszukujących tajemniczego Króla Kruków i
związanych z nim linii mocy.
„Tobi” to jedna z najlepszych książek młodzieżowych, jakie do tej pory przeczytałam. Do sięgnięcia po tę powieść skłoniły mnie pozytywne opinie wielu z moich bliskich znajomych. Po jej przeczytaniu mogę się w pełni z nimi zgodzić.
„Być albo nie być” – to fraza, która obecnie jest nieodłącznym elementem kultury masowej, wykorzystywanym między innymi w filmach, piosenkach, tekstach satyrycznych i publicystycznych czy codziennych rozmowach. Pierwotnie pojawiła się jednak w „Hamlecie”. I to właśnie tę tragedią autorstwa Williama Shakespeare’a miałam okazję obejrzeć w czwartek 25 kwietnia 2024 roku na deskach Teatru STU.
Nadmiar filmów biograficznych nie ułatwia zadania ich kolejnym twórcom. Co zrobić, aby zainteresowały one widownię? Jak stworzyć dzieło, które nie popadnie w zapomnienie na krótko po premierze? I czy udało się to autorom ekranizacji życia księdza Jana Kaczkowskiego?
Pierwszym filmem Quentina Tarantino, który obejrzałam, było „Pewnego razu… w Hollywood”. Jego zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło. Chciałam się przekonać, czy tak samo zapadające w pamięć są jego inne dzieła. Dlatego też kiedy w zapowiedziach telewizyjnych pojawiły się „Bękarty wojny”, wiedziałam, że muszę je zobaczyć.
...dobiegają mnie takty piosenki Mrozu i - przekornie - skłaniają do refleksji nad za-wartością literatury w mojej głowie...